24 Nisan 2016

Yeni Mac Alanlara Öneriler

Tasarımcıların gözdesi olan Mac cihazlarından birini edindiniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? İşte sizin için hazırladığım güzel bir rehber…

smcFanControl

Çoğu Mac kullanıcısı cihazlarının çok hızlı ısındığından söz eder. Bu durumu normal karşılamak gerek çünkü Photoshop, Illustrator, Brackets gibi programlar sürekli çalışıyor ve cihazınız güç sarfediyor. Apple soğutma görevini 2000rpm ‘de dönen bir fana bırakmış işi ancak bazen öyle günler oluyor ki 4000rpm dahi yeterli gelmiyor. İşte buna çözüm olarak geliştirilen smcFanControl mac’inizin fan hızını arttırarak cihazınızın daha az ısınmasına neden oluyor.

Renklere Hükmedin (Sip)

Tasarımcısınız ve ekranın her hangi bir yerinden özgürce renk kodunu öğrenip onu başka bir projenizde kullanmak istiyorsunuz. Normalde bu işlem için en kolay yol ekran görüntüsü ile gerekli kısmı kaydedip. Photoshop’tan renk kodunu görüntülemektir. Ancak Sip sayesinde bu durumu çok daha hızlı hale getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sağ üstten Sip ikonunu bulup ona basmak ve seçim aracını kullanarak rengini kopyalamak istediğimiz yeri işaretlemek. Evet bu işlemi yaptıktan sonra otomatik olarak renk kodunu kopyalayacak ve istediğiniz yerde kullanabileceksiniz.

Loremify

Tasarımcılar arasında en bilindik ifadelerden birisi olan Lorem Ipsum artık uygulama halinde üstelik kullanımı çok daha basit.

loremify

Tek yapmanız gereken Loremify uygulamasının ikonuna basmak ve istediğimiz yazı türünün üzerinde mouse hareketleri ile ileri-geri yapmak. Loremify size otomatik olarak metninizi hazırlayacaktır.

Brackets

Tamamen kişisel tercihe göre değişebilecek, bolca alternatifleri olan Adobe tarafından geliştirilen kod editörü. Ancak Brackets‘in yeri benim için biraz daha ayrı çünkü Photoshop ile tasarladığım her şeyi içine aktarabiliyor ve çok daha hızlı kodlama işlemlerini tamamlıyorum ya da gömülü renk eklentisi sayesinde CSS‘te bulunan renk kodlarını CMD+E ile değiştirmeniz çok daha hızlı. Diğer önemli Emmet gibi eklentileri yüklemek içinse eklenti mağzasını kullanmanız yeterli.

Bu programa alternatif olarak Sublime Text, Atom ve Notepad gibi programlarda önerebilirim.

CopyClip

Windows‘ta da yaşadığımız zorluklardan biri olan koplama işlemi. Bir metni seçersiniz ve kopyalamak için belirli komutlara basarsınız ardından metni istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz peki 5-6 farklı metni hiç bir yere kaydetmeden kopyalamaya ne dersiniz? İşte CopyClip sayesinde koplama geçmişinizi görebilir ve önceden kopyaladığınız tüm yazıları tekrar kopyalabilirsiniz.

Wunderlist

İsminden de anlayabileceğiniz gibi not tutabileceğiniz listeler oluşturmanızı sağlayan bu ürün tüm platformlara destek vermektedir. Wunderlist‘i Mac‘te ayrı kılan özelliği ise araç çubuğuna kendini kaydederek listeleri hızlı bir şekilde görüntülemenizi sağlayabiliyor.

Shazam

Biz tasarımcılar her şeyi görüp çizmeli, kaydetmeli ve lazım olduğunda bu işi yaratıcılağa dökebilmeliyiz. Aynı durum müzik içinde geçerli dinlediğiniz müziğin bir önemi yok geçmişinizi kaydeden Shazam sayesinde yıllar önce dinlediğiniz şarkıyı tekrar dinleyebilirsiniz. Üstelik sizin şarkıyı dinlemesi için komut vermenize gerek yok ortamda ki ve cihazda ki tüm sesleri otomatik olarak kaydetmektedir.

Franz

Aslında uygulama sizlere çok farklı bir deneyim sunmuyor. Özelliği bir çok mesajlaşma servisini tek bir çatı altına toplayarak sizleri karmaşadan koruyor. Web tarayıcınızda fazladan 4-5 sekmenin açık durmasındansa Franz‘ı kullanmak çok daha mantıklı bir seçim gibi görünüyor. Şahsen çıktığı ilk günden beri kullanıyorum. Bildirim sistemi ve servislerin hızı gayet akıcı. Peki hangi servisleri destekliyor konusuna gelecek olursak Slack, Facebook Messenger, Whatsapp, Telegram, Skype, HipChat, Hangouts, Grape gibi büyük altyapıya sahip uygulamaları destekliyor.

franz

AVG Cleaner

Windows cihazlarda da, Mac cihazlarda da en büyük sorunlardan birisi ön bellek, gereksiz yer kaplayan dosyalar vs vs. İşte buna ilaç gibi gelen tamamiyle ücretsiz olarak dağıtılan AVG Cleaner sayesinde hızlı ve güvenilir temizlik yapmanız çok basit. Bana soracak olursanız temizlik konusunda Mac cihazlarında en iyi sonucu veren kesinlikle AVG Cleaner.

Adobe ve Sketch?

Bu konuya değinmediğimi söyleyen okurlarım kesinlikle olacaktır. Bana göre Adobe ve Sketch ürünleri başlı başına bir konu olduğu için tüm ürünleri A’dan Z’ye incelemem gerek. Bunun içinse tek yapmanız gereken beni takip etmeye devam etmek. Umarım yeni yazımı beğenmişsinizdir. Ayrıca unutmadan hatırlatayım her paylaştığınız blog yazım diğerinin daha hızlı gelmesine sebep olacaktır. Sağlıcakla kalın..ETİKETLER