19 Nisan 2016

UI/UX Nedir?

UI/UX tasarım aslında hayatınızın her yerinde.. Özellikle teknolojide ki gelişmeler sonrası UI’ın anlam ve önemi ciddi derecede arttı. Peki UI nedir? UX nedir? Gelin biraz bu iki başlığı inceleyelim.

UI, user interface ‘in kısaltılmışıdır. Türkçesi kullanıcı arayüzü. Peki kullanıcı arayüzü ne anlama geliyor?

Aslında her gün kullandığınız Instagram, Facebook, Snapchat bir UI tasarımdır. Butonlar olsun, yazı tipi olsun her biri kendi tarzını yansıtır ve uygulamaya girdiğiniz an adını görmeseniz bile bu ….. isimli uygulama diyebilirsiniz. Günümüzün teknolojisi ile hayli önem kazanan UI kötü olduğu takdirde ciddi bir kayıp yaşaması elden bile değil.

UX, user experience ‘in kısaltılmışıdır. Türkçesi kullanıcı deneyimidir. Kullanıcı deneyimini iyi tutmak adına UI iyi olmalı ve alışkanlıkları bozmamalı… İşte bu yüzden Windows başlat menüsü geri döndü ya da bir program kurarken bu yüzden next/ileri butonu daima sağda yer alır. Bu bir UX dalıdır ve UI, UX’in bir alt dalıdır.

Bir tasarımcı UI tasarımda bilgi sahibi olabilir ama UX kurallarına uymadığı takdirde olduğu yerde sekmesi içten bile değil. Ve unutmayın UI/UX bir birlerine yakın anlamda olsada UX daha kapsamlı denilebilir. Her tasarımcı bu iki alanda da uzman olmaya çalışmalıdır. Büyük firmalar hataya yer vermedikleri için UI ve UX ekiplerini ayrı ayrı oluşturmayı tercih ederler. Ancak sizlere tavsiyem UI/UX hakkında yazılmış blog yazılarını bolca inceleyip bu tasarım türlerine hakim olmayı öğrenmeniz. Bir sonraki blog yazımda görüşmek dileğiyle.. İyi çalışmalar 🙂ETİKETLER