26 Haziran 2016

UI/UX Tasarım İncelikleri #1

Herkese merhaba, bugün sizlere öyle bir yazı hazırladım ki en uzun blog yazım olabilir ama emin olun sonunda UI hakkında bilmeniz gereken bir çok detayı öğrenmiş olacak ve gerçek bir tasarımcı gözüyle bakabilmeyi öğreneceksiniz. Unutmadan söylemekte fayda var bugün yazacağım bu blog yazısı yabancı bir kaynaktan alıntıdır.

1 – Birden fazla sütun yerine tek sütun çalışın

Yaptığınız tasarımlar kullanıcılarınıza rehberlik etmeli onlara sade ve anlatılmak istenilen ana konuyu tek bir sütuna odaklayarak göstermeye çalışın aksi takdirde sağda, solda ve ortada yer alacak sütunlar anlatmak istediğinizi başka yöne çekebilir ve kullanıcılarınızda olumsuz bir etki bırakabilir.

idea001

2 – Direk satış odaklı ilerlemeyin

Müşterinize hemen satın alın gibi ibareler kullanarak olumsuz bir algı yaratmayın onlara ufak jestler yapmaya çalışın. Sizden alacakları hizmete karşılık onlara ufakta olsa hediyeler vermeyi teklif ederseniz müşterinizde farklı bir algı yaratacağınızdan eminim.

idea002

3 – Benzer fonksiyonlardan kaçının

Yapacağınız tasarımlarda benzer fonksiyonlar kullanmaktan kaçının. Sizinle iletişime geçecek olan birisi tasarımda yer alan bir menüden yararlanabilir. Bunun dışında kullanacağınız her benzer fonksiyon olumsuz bir izlenim bırakacaktır.

idea003

4 – İnsanlar sizin hakkınızda ne düşünüyor?

Yaptığınız tasarımlarda pazarlamak/sunmak istediğiniz ürün hakkında sizin düşünceleriniz pek önemli değil asıl önemli olan insanların neler düşündüğü ve emin olun müşterilerinizin ilgisini çekecek kısımda burası. Bu yüzden yapacağınız tasarımlarda insanların neler düşündüklerini gösterebileceğiniz alanların olmasına özen gösterin. Olumlu dönüşler alacağınızdan eminim.

idea004

5 – Yardımcı olacak etkileşimler kullanın

Bir başlık, başlığın yanında yer alan etkileşim butonu ve uzun bir açıklama yazısı… Ziyaretçiniz içeriği okudu ve scroll yaparak sayfada hayli aşağı indi. Eee ne olacak şimdi? Etkileşime geçmek için en başa gidip başlığın yanında ki butona mı basacak? Ziyaretçinize bu tarz etkileşimli butonları ikinci kez kullanmanızda bir sakınca yok. Ziyaretçiniz yazıyı okur okumaz doğrudan yazının sonunda yer alan bir butondan yararlanabilir ve kolaylıkla ulaşmak istediği sonuca ulaşabilir.

idea005

6 – Belirli standartlarınız olsun

Bir tasarımda en önemli noktalardan birisi kimliğinizi yansıtmaktır. Belirli bir standartlarınızın olması çok önemli. Pepsi firmasını ele alalım. Firmanın akla gelen üç temel rengi var. Mavi, kırmızı, beyaz. Pepsi için bir tasarım yapacaksınız ve tasarımda mor, sarı renkler kullandığınızı düşünün kullanıcıda algı karışıklığına sebep olabilirsiniz. Bu tarz amatörlükler yapmaktan kaçının ve belirli standartlar belirleyin.

idea006

7 – Önerilerinizi kullanıcılar ile paylaşın

Sıradan ürün sıralaması yapmak yerini kullanıcılarınıza önerilen sunun. İlgiyi üzerine çekmesini istediğiniz ürününüzü ön plana çıkarabilmek için en verimli yöntemlerden birinin bu olduğunu söyleyebiliriz. Geri dönüşlerini zamanla alacağınızdan eminim.

idea007

8 – Sıkıcı modal sistemlerinden uzak durun

Kullanıcınız sizinle etkileşim halinde ve birden bire tasarımı kaplayan bir soru çıkıyor. Bu bir kullanıcı gözünde direk olumsuz düşünceye sebep olabilir. Bunun yerine sayfa gerekli işlemlere devam ederken en altta tasarımı bozmayacak bir fix bar kullanarak kullanıcınıza farklı bir seçenek sunmayı deneyin.

idea008

9 – Kitlenizi belirleyin

Herkese hitap etmek doğru bir strateji değil. Doğru bir strateji belirlemek ve başarılı bir sonuç alabilmek için kendinize hedef kitle belirlemeniz çok önemli ve tasarımlarınızda da bu hedef kitleyi ön plana çıkartmanız olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

idea009

10 – Kullanıcılarınıza karşı net olun

Kullanıcılarınıza sorular sormaktan vazgeçin. Onlara karşı net davranın. İçeriği okuyan kullanıcıya karşı net geri dönüşler yapın. Örnek vermek gerekirse… “Hizmetimizi beğendiniz mi?” demek yerine “Hizmetimizden hemen yararlanmaya başlayın!” gibi bir etkileşim çok daha verimli olacaktır. Kullanıcıyı düşündürmek yerine direk etkileşime geçmelerini sağlamak amacınıza daha iyi hizmet eder diye düşünüyorum…

idea010

Bugünlük bu kadar arkadaşlar… Blog yazımın devamını çok yakında yazmaya devam edeceğim. Unutmadan söylemek istiyorum 7 seriden oluşacak bu blog yazımı sizlere aynen bu şekilde anlatmaya devam edeceğim. Umarım severek takip edersiniz. Sorularınızı veya düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından belirtebilirsiniz. Hepinize iyi günler dilerim…ETİKETLER

  • Çulfa

    Gerçekten faydalı yazı^^ 2. bölümünü bekliyoruz