5 Haziran 2016

Tasarım Dünyasına Giriş

Blog yazılarıma hız verdiğim şu dönemlerde sizlere elimden geldiğince yön göstermeye devam etmek istiyorum. Bugünkü konumuzda tasarım üzerine hadi daha fazla uzatmadan ben ufaktan bir giriş yapayım.

Nelere ihtiyacınız var?

İşin aslı ne bir bilgisayara ne de bir grafik tabletine giriş için ihtiyacınız yok. Öncelikle kafanızdakileri bir kağıda dökmeli ve onlar üzerinde çalışarak özgün çalışmalar ortaya çıkarmalısınız. Bana soracak olursanız ben yanlış bir başlangıç yaptım denilebilir. Benim ilk bu işe girişimim Photoshop’ta UI tasarımlar yaparak oldu. Ama çizim yapmamanın eksikliğini yaşıyorum açıkçası. O yüzden siz benim yaptığım hatayı yapmayın ve bu işe çizim yaparak girişin.

Bu işte gerçekten başarılı olan insanların bana ilk dediği düz çizgiler ve daireler çizerek el alışkanlığı kazanmam gerektiği oldu. Sizde önüne bir kağıdı koyun mümkün olduğunda boyutları büyük olan bir kağıt olması avantaj sağlayacaktır. Bu adımlar biraz ressamlıkla alakalı olduğu için teknik çizimi internetteki kaynaklardan araştırarak ilerleniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Bundan sonra ki adıma geçecek olursak herkesin bir idolü olması gerektiğine inanıyorum. Behance veya Dribbble gibi kaynaklardan yararlanarak sizin tarzınıza en uygun tasarımcıyı keşfedin ve yaptığı çalışmaları gerekirse kopyalarak aynı işleri sizlerde çıkartmaya çalışın. Aman uyarayım başkasının yaptığı tasarımı ben yaptım diye gezerseniz topuklarınıza sıkarım. Her neyse bu adımda asıl önemli olan insanların bakış açısını benimsemek idolünüz olan kişinin çalışmalarından ilham almak.

Sizlerde fark edeceksiniz ki bir kaç çalışmadan sonra gerçekten iyi işler yapabiliyorsunuz. Tabii bu işler birazda olsa yeteneğe ve ilgiye bakıyor. Bunun dışında idolünüzden yeterince bilgiyi edindiniz iş bitti mi? HAYIR. Şimdi tekrar yukarıda verdiğim kaynaklara giriyor ve çok farklı bir idol arıyorsunuz tarzı farklı olsun ve sevip sevmemeniz önemli değil. Bu noktada sizin tasarım bakış açınızı harmanlayacak ve daha iyi işler çıkartmanızı sağlayacağız.

Hepsini yaptım ben şimdi tasarımcı mıyım sorusu soranı sitemden banlıyorum haberiniz olsun. Asıl şimdi yavaş yavaş başlıyoruz. Çünkü sizin önünüzde oturması gereken çok fazla durum var. En basitinden renk uyumlarını öğrenmeniz gerek. Hatta UI tasarıma geçmeden önce renk uyumlarını Adobe Kuler üzerinden renk uyumlarını inceleyin ve renklerin anlamlarını insanlar üzerinde ki psikolojik olarak nasıl bir etki yarattığını tek tek inceleyin.

Her şey iyi mi gidiyor? O zaman yavaş yavaş başlama zamanı geliyor. Redesign çalışmaları ile tüm bilgilerinizi ortaya sunma vakti geldi. Bu vakit muhtemellen 4-5 ay sonunda gelecek acele etmeyin. Hiç bir şey burada yazdığım kadar basit değil. 4-5 ay sonunda sizler ben Facebook’u tekrar tasarlayacağım diyecek ve redesign çalışmaları yapıp insanlarla paylaşacaksınız. İlk başta olumsuz yorumlar almanız sizleri üzmesin. Çünkü kendinizi yetiştirmek için daha önünüzde zaman var. Yapın tekrar yapın önerilere kulak verin. Bunlar önemli adımlar.

İşte bu noktadan sonra artık sizin bir grafik tablete ihtiyacınız var UI tasarım işini atlatmanız kolay ancak iyi bir tasarımcı aklındakileri bilgisayara rahatlıkla çizebilmeli ve direk sunama hazır bir şekle getirebilmeli.

Şimdi uzun uzun anlattım ettim bu süreçte bir çok seçenek elinizin altında olacak ancak birinden asla vazgeçmemelisiniz. ÇİZİM YAPMAKTAN eğer çizim yapmadan doğaçlama tasarım yapmaya kalkarsanız 1 saatte yapabileceğiniz bir tasarımı 4-5 saatlik yoğun bir çalışmayla yine çıkaramazsınız. Çalışın, çizin, düşünün yine çizin sonra Photoshop/Illustrator üzerinden hayata geçirebilir ve insanlara en iyi şekilde sunabilirsiniz.

Bu süreçte fark edeceksiniz ki sunum yeteneğiniz gelişmiş olacak bununlada kalmayacak azimli çalışmanız sonucunda başarılı bir grafik tasarımcısı olabileceksiniz. Sizlere güvenim tam alın elinize kağıt kalemi düz çizgiler çizmeye başlayın. Sonrası gelir zaten…ETİKETLER

  • Resul Günaydın

    Eyvallah sertan abi ufkumu açtın 🙂