16 Eylül 2016

Projelerinize Hayat Verin

Herkese merhaba! Uzun zamandır sizlere yeni blog yazıları yazamıyordum. Bunun sebebi aslında zamanımın olmaması değil içimden gelerek yazamayacağımı düşündüğüm için… Şimdi tekrar kendimde o ışığı görerek sizlere bu süre zarfında öğrendiğim bir kaç şeyi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle yazacağım yazıyı rahat kavrayabilmeniz adına Etohum sitesinden aldığım “Kuluçka Merkezi Nedir?” yazısını paylaşmak istiyorum.

Kuluçka Merkezi (Incubation Center) programı, başarılı şirketleri ortaya çıkarmak için henüz işin başında olan girişimcilere destek olacak kaynak ve hizmetleri sağlamak üzere Amerika ve Avrupa’da uzun yıllardır uygulanıyor. Kuluçka Merkezi kurucuları, merkeze seçtikleri ‘Startup’ların iş çevresi, uygun eğitim programları, fiziksel ortam, internet erişimi ile yönetim ve pazarlama desteği gibi önemli ihtiyaçlarını karşılayarak onların iş hayatına hızlı giriş yapmalarına yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar, Kuluçka Merkezi programlarından çıkan şirketlerin yüzde 87’sinin sektör içinde yer edindiğini ve rekabete katıldığını gösteriyor. Bu merkezlerin kullandığı metotlar ilgili sektöre göre farklılık gösteriyor. Kuluçka Merkezi’nin erken aşamadaki şirketlerin veya fikir sahibi girişimcilerin büyümesinde etkin rol oynadığı biliniyor.

Şimdi gelelim asıl konumuza… Bir projeniz var ve ülkemiz şartlarına uygun olması için en az 18 yaşındasınız diyelim. Projenizi gerçek anlamda hayata geçirmek için önünüzde gerçekten zorlu bir süreç var. Bazı arkadaşlarım bu durumu çok iyi anlayamayabilir çünkü yazılım geliştirmek ile proje yapmış olmuyorsunuz. Bunun farkında olabilmek çok önemli! Bir proje için yazılım, tasarım, sunum, pazarlama gibi bir çok püf nokta bulunmakta ve bunları bir, iki kişinin yapması hayli zor. Yapabiliyor olsanız bile emin olun kimse sizi ciddiye almaz. Bu yüzden öncelikle kendinize aynı benim güzel ekibim gibi sağlam adımlar atabileceğiniz ve evlilik misali ortaklık yapabileceğiniz güzel insanlar ile çalışmanız gerekiyor. Projeyi amatör bir şekilde elle tutulur belgeler haline getirdiğinizde sizi dinleyecek insanlar ortaya çıkacak ve sizlere mentörlük yapacak nice yeni insanlar ile tanışacaksınız. Bunlar bir yandan ilerlerken benim projem için bir çalışma alanına ihtiyacım var ve bunun için ekstra masraf yapmamak için kaçınmanız gerekiyor. İşte tam bu noktada mentör olarak olsun, çalışma alanı olarak olsun ve en önemlisi network bakımından İstanbul’da yer alan kuluçka merkezleri bulunmaz bir nimet.

Bugün ki yazımda da sizlere bir kaç ziyarettinde bulunduğum kuluçka merkezinden bahsedeceğim.

Garanti Partners

Garanti bankasının ortaya çıkardığı bu kuluçka merkezi benim gözümde gerçekten önemli bir noktada. İçerisinde mentörlük yapan insanları olsun. Projeleri için çalışan genç dostlarım olsun güzel bir ortam yaratılmış. İstanbul Mecidiyeköy’de yer alan bu kuluçka merkezinin belkide en büyük avantajı Garanti bankasının gücünden yararlanması ve projeniz için güzel bir çalışma ortamı sağlaması. Unutmadan belirteyim projenizin Garanti Partnes’a hızlı bir giriş yapabilmek için belirli bir gelir modeliniz olması ve piyasaya giriş yapmış olmanız büyük bir etken. Ayrıca kuluçka programına dahil olmanız durumunda projenizden hiç bir yüzdelik hisse talebinde bulunmuyor ve temel ihtiyaçlarınızı ücretsiz olarak karşılıyor. Bizim Microsoft BizSpark programına dahil olmamız için büyük destekleri olduğunuda söylemeden geçmek istemem 🙂

Kworks

Bir diğer adıyla Koç kuluçka merkezi… Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Kworks DemoDay sayesinde tanıştığım bu muazzam merkez sayesinde bir çok girişimci ve yatırımcı ile tanıştığım doğrudur. Ayrıca girişimciler burada adeta bir aile gibi bir birleri ile etkileşim gerçekten çok farklı ve 7/24 yararlanabileceğiniz çalışma ortamı sayesinde projelerinizi geliştirme konusunda aralık vermeden ilerleyebilirsiniz. İstanbul Şişli’de yer alan bu merkezden çıkan projeleri incelediğimde ise gerçekten büyük projelerin buradan çıktığını gördüm (Scorp gibi…) . Sürekli ofis içerisinde yardım alabileceğiniz mentörlerinde bulunduğu bu merkezin sağlayacağı katkıların karşılığında %3’lük hisse ortaklığı yapılmaktadır. Buna ek olarak %5 oranında da söz konusu girişim için, yatırım yapma karşılığında hisse satın alma opsiyonu devreye giriyor. Koç Holding’in desteklemesiyle ortaya çıkan bu merkez sayesinde melek yatırımcı bulmanın bir tık daha kolay olduğunu düşünmeyede başladım. O yüzden vereceğiniz hisse projeniz için doğru bir karar olabilir.

İTÜ Çekirdek

Olayların biraz daha ciddileştiği noktada İTÜ Çekirdek farklı bir konumda yer alıyor. Çünkü İTÜ Çekirdeğe dahil olmak için ciddi bir sunum hazırlığında bulunmalı ve bunu yalnızca 3-4dk gibi kısa bir sürede yapmalısınız. Adeta melek yatırımcıya sunum yaparmışçasına… ve projenizin gelir modeli olsun, ekip olsun İTÜ Çekirdek için çok önemli. Pazarlamaya uygun bir proje ile başvurduğunuz da işiniz yine diğer kuluçka merkezleri gibi biraz daha kolaylaşıyor. Bu arada en çok takıldığım nokta çalışma alanı olarak ciddi ve sessiz bir ortam. İnsanlar arası ilişkiler biraz daha resmi gibi geldi bana.

Bu noktada açıkçası şunu düşünmeden edemiyorum. Kworks’te insanlar bir biriyle içli dışlı samimi bir ortamda çalışıyorken. Garanti Partners ve İTÜ Çekirdekteyse ciddi bir çalışma ortamı var ve insanların arasındaki ilişkiler biraz daha resmi. Bu noktada hangi çalışma ortamı daha verimli olur sorusuna şahsen bende merak ediyorum ve bunu zamanla deneyerek kavrayacağıma eminim. Ayrıca bu düşünceme kendi içimde cevap verdiğimde sizinlede mutlaka paylaşacağım.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Görüşmek dileğiyle…ETİKETLER