3 Haziran 2016

Kodlamayı Öğrenin

Yıllardır gözlemlediğim bir çok konuyu sizlerle paylaşmak için buluştuğumuz bu blogta yeni bir konu.

Uzun yıllardır gözlemlediğim bu sektörde en komik durumlardan bir tanesi insanların denemeden ön yargı ile hiç denemeden vazgeçmesi. Hayır arkadaşlar bu işler böyle yürümüyor. Hangi sektörde olursanız olun denemeden bir şey elde edemezsiniz. Eğer başarılı olmak istiyorsanız kendinize sorun neden ben üretmiyorum neden sürekli tüketiyorum. Eğer bu soruya bir cevap arıyorsanız kendinizi keşfetme yolunda bir adım atma Zaman’ı gelmiş demektir. Ben bu konuda biraz şanslıyım aslında çünkü küçük yaşlarda neye ilgim olduğunu keşfedebildim. Öyle insanlar tanıyorum ki üniversite sınavına hazırlanıyor. Hangi bölümü istiyorsun dediğimde en çok hangisinden para kazanma ihtimalim varsa onu tercih etmeyi planlıyorum gibi cevaplar aldığım oldu. İnanın bana çok üzücü bir cevap. Siz dostlarım geleceğimizi şekillendirecek en değerli varlıklarsınız. Yaptığınız her yanlış tercih sadece sizi değil bugünden itibaren size ihtiyacı olan ülkemizide olumsuz etkileyecek. Çoğunuz farkında değil ancak ülkemize gelen teknolojilerin çoğu Amerika’da 10 yıldır var. Obama’nın meşhur konuşmasını herkes izlemiştir. Çocuklara, gençlere sesleniyor ve diyor ki sürekli indirip bir oyun oynama peşinde olmayın. Sizlerde kodlayın, sizlerde bir ürün ortaya koyun. Bizim ülkemizde ki geri kafacılıktan uzak durun ve Obama’nın sözlerine biraz da olsa kulak verin derim ben.

Bir diğer konu kodlama, tasarım erkeklere özgü bir iş değil biliyorsunuz değil mi? Ben sonuna kadar bayan dostlarımıda bu konuda destekliyor ve elimden geldiğince yardımcı olmak istiyorum.  İnanın kimi noktalar geliyor keşke kız eli değsede şu işin içinden daha estetik bir yol ile çıkabilsem diyorum. Hem tasarım hem kodlama alanında işin aslı gerçekten böyle.

Uzun lafın kısası bilgisayarınıza bir kodlama editörü kurun. En basitinden HTML kod yazmaya başlayarak bir şeyler üretmeye başlayın. Siteler tasarlayın. Hatta ve hatta gerçekten bu işte güzel adımlar atan arkadaşlarıma gerekli host ve domain ihtiyaçlarını nasıl karşılayacakları konusunda ben yol göstereceğim. Tek istediğim sizlerin biraz daha azmedip bu işte başarılı olmanız. Unutmayın yapamayacağınız bir şey yok. Ben nasıl çevremdekileri inceleyerek bir şeyler öğrenmeye çalışıyorsam sizlerde bunu rahatlıkla yapabilir ve hayatınıza yeni anlamlar kalabilirsiniz.
Çekinmeyin hiç düşünmeden kodlamaya başlayın.



ETİKETLER

  • yiğit kartal

    Merhaba grafik tasarım okuyorum ve web tasarım a yöneliyorum kendime bir blog kuracağım acaba host ve domain sponsorum olurmusun?