12 Haziran 2016

Hayatınıza Anlam Katın

Yazılarımı okuyan sevgili dostlarımdan aldığım bazı yorumlara şahit oluyorum. Bazen yazılarımda alttan alta giyidiriyormuşum size… Yok canım olur mu öyle şey. Sadece sizin gerçek dostunuz olarak gerçekleri direk yüzünüze söylüyorum. Öncelikle diğer yazılarımda belirttiğim gibi sizlere yazdığım bu blog yazılarından KENDİNİZE sorular sorun.

Bugün bir arkadaşım bana şu cümleleri kullandı “Kendime sorduğum sorulara verdiğim cevapları sana söylüyorum.” işte bu. İşte aradığım cevap bu. Bizi biz yapan bu. Biz dediğim sen o bu değil. Açık söylüyorum bu yazım kendine GİRİŞİMCİ diyen dostlarımı ilgilendiriyor. Çünkü onların yolları çok zorlu. Bende dahil olmak üzere çoğu girişimci kendi hayatı için bir yol çizmek zorunda. Akışına bırakarak ilerleyen bir girişimci başarılı olamaz. Her şeyi erkenden fark edip, olaylara gerçekçi bakmalı. Hayal kuran herkes girişimci olamaz. Hayallerini hayata geçiren insanlar girişimci olur. Girişimci demek budur.

Hayatımda bir çok hata yaptım. Mutlu olduğumda her şey yolundayken. En ufak sorunda LANET OLSUN diyip bırakmak istedim. Ama hiç bir zaman bırakamadım. Her seferinde hadi Sertan biraz daha gayret göster bu sefer olacak dedim. İşte hayat aslında bana burada gülümsüyor. Pes edeceğim zaman kimse gelip bana sen bunu başarabilirsin demedi. Kimse bu yaşta yapabileceklerimi görmedi. Daha doğrusu inanmadı. Ya yaptığım işi anlamadıklarını o yüzden sustuklarını söylediler ya da her şey yoluna girer demeleriyle kaldılar.

Arkadaşlar kimse size destek olmayacak Türkiye’de yaşıyoruz. Şartlar ortada girişimci denilen insanlara destek yok. Pardon destek var ama ürünü ortaya koyduğunuzda var. Elinizde ki prototip bir ürünle insanlar size gülümser ve en fazla çok iyi görünüyor diyebilir. Bundan ötesi yok ve bu durum sadece girişimcilik için yok. Siz dostlarım bana mesajlar atıyorsunuz kodlamayı nasıl öğrenebilirim diye… “İnternetten” cevabı verdiğimdeyse ben hiç bir şey bilmiyorum senin gibi eğitim almadım diyorlar. Ben sizce bu işe Lise’de aldığım Web Programcılık eğitimi ile mi başladım? Hayır. Bu işi isteyen herkes internette ki zorlukların üzerine giderek başarabilir. Hayatta böyle. Zorlukların üzerine yürümeyin, koşun. Bir şeyler için çabalayın. Kadir Köymen, Başka bir şey videolarını çeken EdelKrone’un bizim ufkumuzu genişleten başarıdan başarıya koşan abilerimin söylediği gibi… Girişimlerinizin çok büyük hedefleri olabilir. Bunlara ulaşmak zor olabilir… Peki biz neden bu hedefleri yapabileceklerimize indirgemiyoruz? O zaman bir yerden başlayabilir ve yapabileceklerinizi insanlara gösterebilirsiniz.

Bilen biliyor ben İstanbul’a taşındım. Septhink isminde bir ekip kurma yolunda ilk adımlarımı attım ve şimdi yapabileceklerimizi gözden geçiriyor. Sizlere nasıl daha yararlı oluruz bunları konuşup duruyoruz… Siz girişimci dostlarımıza Türkiye’nin en genç girişimcilik mentörlüğünü sağlamak adına bir adım atmak istiyoruz. Hedefler belli bizler bir şeyler yaparak sizlere sunacağız. Sunmaktan asla geri kalmayacağız. Hedeflerimiz için koşacağız ve bu yolda sizlere tüm desteklerimizi sunarak   Türkiye’de neler yapılabileceğinizi kanıtlayacağız. Türkiye gelişecek. İnsanlar bizlere saygı gösterecek. Neler yapacağımızı değil neler yaptıklarımızı konuşacaklar. Pes etmeyin. Savaşın. İnanın. Ve hayatınız da ayıracağınız her bir saniye girişiminiz için çok farklı bir anlam katacağından emin olun.

Çok konuştum ve yine siz dostlarıma biraz net konuştum biliyorum. Ama herkesin azmetmesini ve bir şeylere inanması gerektiğine inan bir kişiliğim. Sizde böyle olun ve bir şeyler için çabalayın…ETİKETLER

  • Çulfa

    İnsan kendiyle benzer şeyler yaşayan birilerini bulunca ne kadar mutlu oluyor.. 2 sene gerinden geliyorum, umarım benim içinde düşüncelerimi gerçekleştirme fırsatları elde edebileceğim zamanlar gelir. İletişime geçmek isterim, neyse kolay gelsin, başarılar^^