5 Haziran 2016

Farkındalık Yaratın

Son zamanlarda insanları gözlemliyorumda herkes bir birinin kopyası. Farklı olmak isteyen insanlarıda bastıran bir topluluğa sahibiz. Sizce bu ne kadar doğru. Hani özgürlük, hani farkındalık? Kimin ne düşündüğü, ne giyidiği bizleri mi ilgilendiriyor?

Gelin sizlerle yeni bir sayfa açalım. Herkesin görüşlerini usulca dinleyip bu görüşlere saygı duyalım. Eğer bu adımı atabilirseniz emin olun farkındalık yaratmak için kendinizde büyük bir adımı atmış olacaksınız.

Çoğunuz o kadar köreltilmiş ki hedefi olmayan koskocaman bir topluluk olma yolunda ilerliyoruz. Sizce bu ne kadar doğru? İnsanlar Dünya’ya ne amaçla geliyor? Ya da bu Dünya’ya gelip hedefini gerçekleştiremeden göçüp gidenlerden mi olacaksınız? Kendinize sürekli sorular sorun ve bunlara cevaplar arayın. Bu konuda eminim ki kendinize cevap veremediğiniz zaman daha fazla soru sormaya başlayacaksınız. İşte o zaman bir şeyler için çabalamaya ister istemez başlamış oluyorsunuz. Ben inanıyorum ki kimse amaçsız yere yaşamıyor. Herkesin bir amacı var ama biz bunun farkına varamıyoruz. Varsak bile çoğu zaman geç kalıyoruz.

Şimdi senden ufak ve keyifli bir istekte bulunacağım. Geçmişine gidip çocukken nelerden zevk aldığını hayal et. Oyun oynamaktan mı? Resim çizmekten mi? Tekrar aynı mutluluğu, zevki şimdi de alabilecek misin? Otur dene bakalım belki geçmişinde bir yerde kalmış ufak tefek parçalar seni mutlu edecek?.

Hedef belirlemeniz farkındalık yaratabilmeniz adına çok önemli bunu sakın unutmayın. Yaptığınız bir iş sanatla alakalı olmasa bile sanat yapıyormuş gibi yaklaşmalısınız. Çünkü o iş sizin bir ürününüz. O üründe sizin emeğiniz, sanatınız var ve bırakın içinizde ki çocuk bu ürünü yaparken doyasıya çalışsın istediğini yapsın. Kendinizi kısıtlarsanız diğerlerinden farkınız kalmaz. Yapmanız imkansız olsa bile bazı şeyleri kağıda dökün. Algoritmasını çıkartmaya çalışın projelendirin bu adımları atmanız bile ürününüz için büyük bir adım. İnsanlara, toplumlara katkı sağlamaya odaklı yenilikçi girişimlerde bulunun ve kimsenin yapamazsın demesini umursamayın. Eğer öyle olsaydı ben 12 yaşımdan bu yana hiç bir şey yapamamış olurdum değil mi? Oysa o kadar çok iş başardım ki şimdi yüzlerce insana blog yazısı yazarak toplumuma bir şeyler kazandırmaya çalışıyorum.

Lafı daha fazla uzatmıyorum ve sizlere nacizane önerilerimi toparlayarak tekrar söylüyorum. Çevrenizde ne oluyor ne bitiyor bırakın kimin ne yaptığı umurunuzda olmasın saygı duyun sadece. Sonra çocukluğunuza inerek geçmişteki hedeflerinizin üzerine gitmeyi deneyin bence mutluluğunuz orda bir yerde.. Son olarak oturun ve düşünün benim hayalim bu ve insanlara katkı sağlamak istiyorum ne yapmalıyım? Farkında mısınız yine kendinize sorular sormanızı istiyorum.. Bundan sonrası emin olun daha güzel olacak. Unutmadan sanattınız ile tanışmak için sabırsızlanıyorum.ETİKETLER