16 Mart 2017

EventsHere Hakkında!

Bugün sizlere yapmam gereken benim için önemi büyük olan bir açıklama yapmak için yazıyorum. Öncelikle nerede olursam olayım Eventshere projesini soranlar oluyor (bazıları gerçekten iyi niyetiyle, bazıları ise küçümser bir tavırla bana bu soruyu soruyor) . 1,5 Yıldır uğraştığım Eventshere 4 yazılımcı, 25 kişiden fazla ekip çalışanı, 6 iş ortağı eskitti desem yalan olmaz. Uzun lafın kısası 35 kişi ekipte yer aldı ancak kimisi gerekli özveriyi sağlayamadı kimisi projeye olan inancını yitirdi. 1,5 yıl kısa bir süre değil ve çoğu kişinin sektördeki yetersiz bilgisi daha fazla devam edememelerine sebep oldu. Ama her birine tek tek teşekkür ederim her birinden çok şey öğrendim. Destekleri ve bana inanmaları karşılıksız iş gücü sağlamaları bize gerçekleri öğretti.

Şuan ekibimiz de 15 kişi var ve tüm zorluklara göğüs germeye hazır kemikleşmiş bir kadroya sahibiz.

Her gün arkadaşlarım, ailem, tanımadığım onlarca kişi mesaj atıyor “Eventshere ne zaman çıkıyor?”, “Reklam yaptın proje yok.” gibi yüzlerce mesaj aldım. Dedem bile her gün aradığında proje noldu ne zaman çıkıyor diye soruyor. Ama herkesin unuttuğu bir şey var. Pazar araştırması, reklam stratejisi, sosyal medya platformu olduğumuz için insan psikolojisi, kullanıcı deneyimi, tasarım, yurtdışı planlaması, gelir ve kanvas modelleri gibi sayabileceğim zilyon tane yapılması gereken iş var. Kabul ediyorum projenin ilk 7-8 ayı tam bir fiyaskoydu. Yazılımcılardan çok fazla darbe aldık. Bizi dolandırmaya kalkanlar, projeden haksız yere hisse talep edenler dünya kadar sorunlarla karşılaştık.

Belkide başımıza gelen en kötü şey “Facebook’a rakip” olarak tanıtıldık. Ülkemizde bilişim sektöründe basit bir kod yazan ve onu yayınlayan herkesi yüceltme ve abartma psikolojisi mevcut medya bunu seviyor ve sırf yazdıkları haber biraz daha fazla okunsun diye belkide bizi karalayacaklardı. Ama ben bu durumu elimden geldiğince bastırdım insanlara tek tek üşenmeden açıklama yaptım. Biz Eventshere olarak Facebook’a rakip değiliz biz kendi ülkemizde bizi küçümseyen insanlara rakibiz diyip durduk.

Yukarı da yazdıklarımın dışında, ben hiç bir zaman acele etmedim. Her zaman Eventshere’a vakit verdim. Çünkü girmiş olduğumuz sektör etkinlik sektörü ve ucu bucağı yok. Dönüp bir arkamıza baktığımızda Reina saldırısı, Beşiktaş’ta olan patlama her biri bir etkinlik sırasında olabilecek durumdu.  Terörü daima lanetledik ne zaman nerede ne olacağını hiç bir zaman bilemeyeceğiz. Belkide uygulamamızın çıkışının 4,5 kez ertelenmesi bizim açımızdan iyi olmuştur diye düşünüp duruyorum.

Şimdi bu kadar yazdım ettim ve çoğunuz eminim ki projeyi rafa kaldırdığımızı falan düşünüyorsunuz. HAYIR efenim ben ve ekibim hiç bir şeyden vazgeçmeyiz. Biz tüm varımızı yoğumuzu ortaya koyuyor ve 19 – 22 yaş arasında olan gençler olarak ne kadar iyi iş çıkartabileceğimizi sizlere kanıtlamak istiyoruz.

Eventshere projesine ait bir görselide sizlerle paylaşmak istiyorum ki geldiğimiz noktayı görün ve bize inanmaya devam edin.

 

Bir diğer söyleyeceğim önemli gelişme ise Eventshere’ı geliştirme süresince öğrendiğimiz çok şey oldu ve bunları basitleştirmek sizlerinde bir şeyler yapabilmesini kolaylaştırmak adına geliştirmekte olduğum 2 farklı proje daha mevcut. Bu 2 projeyi çok kısa bir zaman içerisinde sizlere sunacağım. Umarım kullanışlı bulur ve severek kullanırsınız.

Beni tanıyan eski dostlarım bilir kafama koyduğum şeyi yaparım, sadece reklam yaparak kendimi insanlara gösterme gibi bir çabam hiç bir zaman olmadı olmayacakta.

Bana ve ekibime destek veren, vermeyen herkese teşekkürler.ETİKETLER