17 Nisan 2016

Dribbble’da Ne İşim Var?

Tasarımcıların sosyal ağı Dribbble sayesinde projelerinizin tasarımlarını yayınlayabilir, ne yapıyorum sorusuna cevap niteliğinde paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Diğer sosyal ağlar gibi birden fazla amaca hizmet etmek yerine sadece tasarım odaklı ilerlemenizi sağlayan Dribbble sayesinde çoğunluğu profesyonel veya profesyonel olmaya yakın üyelerden oluşmakta.. Yaptığınız çalışmalar hakkında fikir alışverişi yapabileceğiniz veya ilham kaynağı olacak çalışmalara göz atabileceğiniz benim için en değerli paylaşım platformlarından biri. Peki neden Dribbble? Neden Behance değilde Dribbble? Aslında bunun en büyük sebebi kullanım bakımından veya benim hitap ettiğimi tarza daha yakın bulduğum için Dribbble kullanıyorum ve herkesin üye olamamasıda bu konuda yapılmış büyük bir adım. Sosyal ağ ama herkes üye olamıyor garip değil mi? İşte kaliteyi korumak için atılmış en güzel adım bence bu.

Peki nasıl üye olunuyor konusuna gelirsek 2 seçenek var. Ya profesyonel bir üyeden davetiye almanız gerekiyor ya da parayı basarak pro/team üyelikleri alabilirsiniz. Böyle bir sistem sayesinde profesyonellerin çoğunlukta olması kaliteyi arttırıyor. Ayrıca Dribbble bence bir çok platformdan bir kaç adım daha önce çünkü tüm büyük teknoloji firmaları çalışmalarını ilk olarak Dribbble’da yayınlıyor bunlara örnek vermek gerekirse Facebook, Google, Dropbox gibi firmalar Dribbble’ı aktif olarak kullanıyor. Sadece çalışmalar mı yayınlanıyor sorusunun cevabı ise detaylarda gizli. Yaptığınız çalışmaları satabilir ya da tasarımcı arayan uluslararası firmalara başvuruda bulunabilirsiniz. Tabi firma Dribbble’da iş ilanı yayınladıysa. Onun dışında tasarımcılar ile diğer sosyal ağlarda buluşabilir veya mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz. Bunun gibi bir çok püf noktaya değinen Dribbble ekibi gerçekten başarılı bir iş çıkartıyor.

Ben bu yüzden bu platformu aktif olarak kullanmaya devam edeceğim ve sizlere tüm yaptığım tasarım çalışmalarını elimden geldiğince Dribbble.com/sertan adresinde yayınlamaya devam edeceğim. Takipte kalın.ETİKETLER