2 Ocak 2017

ApplyBau’da Başarılı Olmak

Ülkemizin eğitim sistemine saydırarak girdiğim uzun bir blog yazısına ne dersiniz? Yok yok bu kısımlar cidden içinizi sıkar.. Ben direk yetenekle girebileceğiniz bir üniversiteden bahsedeceğim. Bahçeşehir.

Filmlerde hep izleriz başarılı çocuklar üniversiteler tarafından çağrılır ve eğitim görürler bizlerde LYS var çalışmam gerekiyor diyerek yakınırız. Ya biz çok ileriyiz ya da Dünya’da onca üniversitenin bildiği bir şey var değil mi? Bahçeşehir büyük büyük ihtimal Dünya üniversiteleri arasında yer almak adına böyle güzel bir sisteme girişmiş, tabi ülkemize uyarlanmış bir versiyon olduğunu da unutmamak gerek. Sonuçta yine bir sınava girmeli ve Bahçeşehirin ücretli kısmını kazanmanız gerek. Bundan öncesindeyse bir alanda başarı gösterebilmeniz ve gelecek vaadediyor olmalısınız. İşte bu blog yazımda tam da bu konuya değineceğim… Applybau nedir? Ne değildir… applybau.com adresinden çok daha detaylı öğrenebilirsiniz. Ben başvururken dikkate alınan kriterler ve bir sonraki aşamadan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bir alana gerçekten emek vermiş olmalı ve geleceğini daha güzel bir yer haline getirmeye çabalayan bir birey olmalısınız. Geçmişte katıldığın, girişimciliğini ön plana çıkaran etkinlik, yarışma gibi bir çok aktivite burs oranını etkileyen önemli faktörlerden.

Burs oranının belirlenmesinde etkili bir diğer konuysa gelecekte ne yapmak istediğin. Nasıl bir yol izlemek istiyorsun kendine bu soruyu sor ve bu soruya gerçekten inanarak cevap vermeye bak. İşte o zaman seninle tanışan hocalardan bir artı daha alabilirsin. Ama bilmelisin ki bahsettiğim bu konular sana tam bursu kazandırmaz. Girişimcilik, özgüven, gelecek ve ortaya koyduğun ürünler sana olumlu bir sonuç getirir. Bu yüzden kendine güvenerek mülakatlara çağırıldığında gösterebileceğin projelerin ve mümkünse hayata geçirmeye çalıştığın somut, elle tutulabilir bir ürünün olsun gerçekten önemli bir etken. Üründen kastım bir yazılım olabilir ya da detaylı bir algoritması mevcut büyük bir proje olabilir.

Peki bu kadar şeyi ben nereden biliyorum? 6. sınıftan bu yana bilişimle içli dışlı büyüyerek. Derslerden ziyade sevdiğim işi yaparak. İnsanlara sürekli güzel bir şeyler sunma arzusu sayesinde… Evet tahmin edebileceğiniz üzere Bahçeşehir Üniversitesi Applybau sistemi sayesinde girdiğim mülakatlardan %100 burs almaya hak kazandım. YGS’den aldığım puan ile BÖTE öğrencisi olmayı başardım ve şimdi aileden biriyim. Sizide aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Şimdiden başvurmuş ve başvuracak arkadaşlara ilerleyen hayatlarında başarılar diliyorum. Unutmayın ve yolunuzu sakın değiştirmeyin sevdiğiniz işi inatla yapın.!

Screenshot at Nis 19 01-33-27ETİKETLER